Replika ( replica ) bir ürünün tasarımının birebir kopyası anlamına gelir. Özellikle “tasarım” diyorum çünkü replika ürünlerde aslolan tasarımı benzetmektir. Örnek olarak bir saati alırsak – ki genelde replika tanımı saatler için kullanılır- saat görünüş olarak birebir aynı olur fakat saatteki kordon orijinal deri değil de suni deri olur yahut saatin mekaniği orijinaliyle eş değerde olmaz. Daha iyi anlaşılması için tanım olarak “replika” için sahte ve imitasyon da diyebiliriz. Özellikle replika konusunda uzak doğu o kadar ilerlemiş vaziyette ki eBay’den sipariş edeceğiniz replika bir saatin kutusundan garanti belgesine kadar bir çok ayrıntıyı birebir kopyalamış durumdalar. Peki replika ürün nasıl anlaşılır?

1. Ağırlık

Replika ürün ve orijinal ürün arasında mutlaka ağırlık farkı olur, ister saat olsun, ister ayakkabı ( UGG bot mesela ) bir mağazaya girip orijinal ürünün hacmiyle replikanınkini kıyaslarsanız mutlaka fark olduğunu anlarsınız. Bunun sebebi replikanın üretiminde kullanılan materyallerin orijinalindekiyle aynı olmamasıdır. Örneğin İsveç metalinden yapılan bir Rolex saat ile sıradan bir metalle yapılan replika Rolex arasındaki farkın anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

2.Renk

Abercrombie’den Lacoste’a, Paul & Shark’tan Fred Perry’e kadar piyasada yüzlerce markanın orijinal olmayan polo t-shirtleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sokaklarda ya da online mağazalarda satılan sahte Lacoste polosu ile, mağazasında satılan orijinal Lacoste polosu arasında nasıl bir fark var? İlk akla kumaş farkı geliyor ama tekstil mühendisi olmadığımızdan bunu anlamak pek de mümkün olmayabilir ama renk farkı kimsenin gözünden kaçmaz. Sahte bir Lacoste polo ile orijinalini yanyana getirdiğinizde  renk tonları arasındaki farkı göreceksiniz.

3. Fiyat

Türkiye’de mağazasında 1000 küsür TL’ye satılan Armani saatlerin replikasını eBay’de 80-100 dolar arasına GittiGidiyor’da ise 300-500 TL arasında bulmak mümkün. İlk paragrafımda da belirttiğim gibi tasarım açısından hiçbir fark bulamayacaksınız, buna karşın kordonu vanilya kokulu olan orijinal bir Armani saatin replikasında vanilya kokusu olmaz, metal parlıklığı da aynı olmaz ama sizin bunu online alışverişinizde anlamannız mümkün değil. Bu yüzden Armani’nin orijinal sitesindeki fiyata ve Türkiye’deki orijinal saat satan online mağazalardaki fiyatına bakarak makul fiyatını anlayabilirsiniz. GittiGidiyor’dan satan kişi yurtdışından getirip az karla satma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekli ama yine de 1000 küsür liralık bir saat 300-500 TL arası satılıyorsa o saatten uzak durmanız lehinize olacaktır.

4. Online Mağaza

Ürünü hangi online mağazadan aldığınız da çok önemli, örneğin HepsiBurada.com, KonyaliSaat.com.tr gibi ürünleri kendi satan güvenilir online mağazalardan aldığın takdirde sorun yaşama ihtimaliniz bulunmuyor. Olur da yaşarsanız çeşitli haklara sahipsiniz, değiştirir ya da para iadesi alabilirsiniz. Sitenin değil de siteye üye olan  kullanıcıların sattığı ürünleri almadan önce ürünü satan kullanıcının aldığı yorumlar ve toplam sattığı ürün sayısı da sizi doğru yönlendirecektir. Bu yüzden ürünü aldığınız online mağaza en önemli ayrıntıdır.

5. Garanti Belgesi

Ürünün replika olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da garanti belgesidir. Sahte ürünlerin içinde orijinalinin fotokopisi garanti belgesi ve kullanım klavuzu bulunur.

6. Fatura

Eğer ikinci el bir ürün ve elektronik bir eşya değilse , giyim ve aksesuar ürünlerinde fatura olmazsa olmazdır. Fatura ürünün orijinalliği açısından güvenli bir teminattır. Bugün yurtdışından getirdiği iPad ve iPhone’ları orijinal faturasıyla satan bir sürü kullanıcıyı Sahibinden.com’dan bulabilirsiniz. Yine GittiGidiyor.com’da fatura kesen bir çok kullanıcıya denk gelebilirsiniz. Böyle durumlarda bir aksilikle karşılaşsanız dahi hakkınızı arayabilmeniz faturasız yapılan bir alışverişe oranla daha çok mümkündür.

Son olarak da BMW’nin aşağıdaki reklam kampanyasını paylaşıyorum :)

Özetle sahte parçalar, orijinalinin yerini tutmaz diyor BMW